Yusuf Özcan

Sitemize Hoş Geldiniz.

Yazdır
Kategori: Yusuf Özcan
Yayınlanma: Çarşamba, 30 Nisan 2014 Murat tarafından yazıldı.

www.yusufozcan.com sitesi Gençlik ve Evlilik, Gençlik ve Namaz kitaplarından tanıdığınız Yusuf Özcan Hoca Efendi'nin kişisel web sitesidir.

 

Bu sitede yazarın hayatı, eserleri, güncel meselelere ait "Araştırma" yazılarının yanı sıra Binbir  Meyve ve Binbir Damla bölüm alt başlıklarında çok çeşitli konuları zevkle okuyacaksınız. 

Binbir Damla Bölümünde; Asr-ı Saadet'ten ve Büyüklerin Halleri'nden tablolar, Genel Tarih İçinde, Geçmiş Hatıralardan ve Garip Hadiselerden birbirinden güzel örnekler okuyacaksınız.

Binbir Meyve Bölümü'nde ise kısa, özlü ve anlaşılır bir şekilde işlenmiş Fıkıh ve İlmihâl konuları, çağımızdan örneklerle İsâm Âkaidi ve Kelâm konularını, Kur'an-Tefsir, Tasavvuf- Ahlak ve Hadis Sünnet konularını okuyacaksınız.

Özellikle fıkıh ve akaid konularında "Araştırmalar" başlığında kuvvetli yorumları, güncel konuları ve daha birçok bilgiyi www.yusufozcan.com'ndan öğrenebilirsiniz.

Eserleri

Yazdır
Kategori: Yusuf Özcan
Yayınlanma: Çarşamba, 30 Nisan 2014 Murat tarafından yazıldı.

Eserleri:

1) Gençlik ve Namaz / Namaz Rehberi (İlk baskısı 1973). Devam eden baskıları geliştirilip yenilenmiştir.

  

2) Gençlik ve Evlilik / Evlilik Rehberi (İlk baskısı 1982). Devam eden baskıları geliştirilip yenilenmiştir.

3) Tarih Çeşmesinden Binbir Damla. (İlk Baskı 2011). Tamamlandığında beş cilt olacak eserin ikinci cildi (Yusuf Yavuz Özcan ismiyle) baskıya hazır.

4) Ayrıca, Ömer Nasuhi Bilmen “Büyük İslâm İlmihali”nin hadis tahrîci ve dipnot açıklamalarıyla yeni baskısının hazırlığı. (Semerkand Yayıncılık).

Kitap / Yazı Çalışmaları:

a) “Osmanlıca-Türkçe Yeni Kamus”. Dört bin kelimesi ansiklopedik maddelerden olmak üzere, 80.000 kelimelik ve sekiz bin örnek beyitlik geniş bir lügat çalışması (sürüyor).

b) Aylık Semerkand Dergisi’nde 2000 yılından itibâren, Yusuf YAVUZ adıyla “Binbir Damla” sayfasında, tarihî seçme/menkıbelerden her ay farklı başlıklarda üç yazısı.

c) Dini konularla ilgili “Binbir Meyve” başlığı altında ayrı bir yazı serisi çalışması.

 d) Ayrıca bazı araştırma yazıları ve hece vezniyle şiir çalışmalarına da yer veren yazar, ömrünün son anlarına kadar günlük sabah 06 ve gece 24 saatleri arasında bir cüz Kur’an-ı Kerîm kırâati, bir cilt kitap okuyup inceleme ve bir sayfa yazı yazmakla meşgul olmuştur.

Yusuf Özcan'ın Biyogrofisi

Yazdır
Kategori: Yusuf Özcan
Yayınlanma: Çarşamba, 30 Nisan 2014 Murat tarafından yazıldı.

Yusuf Özcan Kimdir?

(D. 03/05/1948-Ö.24/04/2013)

Yusuf Özcan Hoca Efendi (Allah Ondan Razı Olsun), 1948’de Sinop ilinin Ayancık ilçesinde doğdu..

Doğum yeri olan Büyükdüz köyünde İlkokulu bitirdikten sonra  (1959), memleketinde beş yıl müddetle çiftçilik ve işçilikle meşgul oldu.

1971’de Düzce İmam Hatip Okulu’ndan, 1975’te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden mezun oldu. 

1975–1976 öğretim yılında Rize- Fındıklı Lisesi’nde Din Kültürü Öğretmenliği  yaptı. Kırklareli’nde Yedek Subay olarak askerliğini tamamladıktan sonra, 1978–1983 yıllarında Kırkağaç İmam-Hatip Lisesi’nde Meslek Dersleri Öğretmeni olarak görev yaptı.

1983–1999 yıllarında Gerede İmam-Hatip Lisesi’nde devam eden öğretmenlik hayatı sonunda, kitap çalışmalarına daha geniş zaman ayırabilmek için, vakti gelince beklemeden emekliye ayrıldı.

Yusuf Özcan Hoca Efendi, 20 Mart 2013 tarihinde hastaneye kaldırılıncaya kadar ikamet ettiği Gerede’de sekiz bin 500 ciltlik özel kütüphanesinde, temel kaynakları inceleyerek çalışmalarına ve günlük bir cüz Kur’an-ı Kerîm kıraatine devam etmiştir. 

Ömrünü ilme adayan Yusuf Özcan Hoca Efendi, 24 Nisan 2013 tarihinde hayata gözlerini yumarak Hakk'a yürüdü. (Allah (cc) mekânını cennet eylesin. Amin)

Cenazesi Gerede Yeni Camii'de kılınan cenaze namazını müteakip Gerede'nin Çoğullu Köyü yakınlarında bulunan ve Osmanlının son dönem müderris âlimlerinden Hacı Emin Efendi'nin de medfun bulunduğu aile kabristanına defnedildi.

Aile kabristanında Hacı Emin Efendi, Hacı Emin Efendi'nin oğlu Koca Müftü lakaplı, eski Gerede Müftüsü Kemaleddin Efendi ve Hacı Emin Efendi'nin torunu, Kemaleddin Efendi'nin oğlu ve kayınpederi olan Habibullah Efendi medfun bulunmaktadır.

Web Tasarımı ve Site Yönetimi : Murat ERGÜVEN

Copyright 2011 Büyüklerin Hallerinden. YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazılar Yusuf ÖZCAN'ın telifi olup; bütün hakları varislerine aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal mevzuatın gerektirdiği hükümler uygulanır.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free