Akıl Almaz Moğol Korku

Yazdır
Kategori: Genel Tarih İçinden
Yayınlanma: Cuma, 02 May 2014 Murat tarafından yazıldı.

Akıl Almaz Moğol Korku

Zalim Moğol ordularının İslâm dünyasında kırk yıl kadar süren ezici hakimiyetleri döneminde (1220-1260), müslümanlar onlardan çok korkar olmuşlardı. O korkulu günleri bizzat yaşamış olan değerli tarih bilgini İbnü’l-Esir, konuyla ilgili şunları yazıyor:

 

“Moğolların Diyarbekir ve Bitlis bölgelerini işgal ettiği yıllarda (1231), yaşananlarla ilgili öyle şeyler anlatılıyordu ki, insanın inanası gelmiyor. Moğollardan bir tek asker bir köye yahut kaleye girse, orada yüzlerce  kişilik bir insan topluluğu bulunduğu halde, yalnız başına onları tek tek öldürürken hiç kimse elini kaldırıp, bu Moğol atlısına vurmaya cesaret edemiyordu.

 

Bana anlatıldığına göre, Moğollardan biri bir adamı yakalamış, fakat yanında adamı öldürecek birşey yokmuş. Yakaladığı adama: ‘Başını yere koy da bekle, sakın kıpırdama!’ demiş. Adamcağız da başını yere koyup beklemiş. Moğol ise gidip bir kılıç getirmiş ve adamı öldürmüş!

 

Başka biri de şöyle bir olay anlattı:

‘Onyedi arkadaşımla bir yolculuktaydım. Bir Moğol atlısı çıkıp yanımıza geliverdi. Bize birbirimizin ellerini iple bağlamamızı emretti. Arkadaşlarım da onun emrettiğini yapmaya başladılar. Onlara dedim ki:

- Bu tek başına bir adamdır. Neden bu herifi öldürüp kaçmıyoruz?

- Biz korkuyoruz, dediler.

 

Ben de dedim ki:

- Bu adam şu anda hepimizi öldürmek istiyor. İyisi mi biz onu öldürelim. Belki Allah bize kurtuluş yolu açar.

Vallahi hiç kimse bunu yapmaya cesaret edemedi. Ben de bir bıçak alıp saldırdım, adamı öldürdüm. Sonra kaçıp kurtulduk.’

Moğol işgalinde buna benzer olaylar çoktur.”

 


  el-Kâmil fi’t-Tarih, 12/500-501.

Web Tasarımı ve Site Yönetimi : Murat ERGÜVEN

Copyright 2011 Akıl Almaz Moğol Korku. YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazılar Yusuf ÖZCAN'ın telifi olup; bütün hakları varislerine aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal mevzuatın gerektirdiği hükümler uygulanır.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free