Kadir Gecesinin İhyası

Yazdır
Kategori: Kur'an-Tefsir
Yayınlanma: Cumartesi, 03 May 2014 Murat tarafından yazıldı.

Kadir Gecesinin İhyası

Bu geceyi ihya etmekten maksat, bir saat dahi olsa gecenin bir kısmının ibadetle, canlı ve uyanık geçirilmesidir. Kur’an ve hadis okuma, dua ve tevbe, tesbihat ve salâvat, dini sohbetler, gece namazı ve kaza namazları başta olmak üzere, Allah rızası için daha başka iyilik ve güzelliklerle, bu mübarek geceden mümkün mertebe faydalanmaya çalışmalıdır. Bu gece, duaların pek makbul olduğu bir gecedir.

 

Kadir gecesi ümidi ve niyetiyle geceyi ihya eden, o geceye denk gelmese bile elbette bol sevaba kavuşur.

 

Bu geceye mahsus, özel bir namaz ve ibadet şekli yoktur. “Kadir gecesi namazı” olarak, yatsıdan sonra bir nâfile namazı kılınması öteden beri hoş görülmüş bir adet ise de, bu hususta sağlam bir rivâyet mevcut değildir. Öyleyse herkes istediği gibi nâfile namazı kılabilir. Kazâ namazı borcu olanın ise, bolca kazâ namazı kılması daha uygundur. Ramazanın son on gecesi, kadir gecesine rastlama ümidiyle ayrı bir öneme sahiptir ve ibâdetlerle ihyası müstehabdır.

 

Kadir gecesi, akşam ve yatsı namazlarını cemaatle kılmakla veya yatsı ve teravihin kılınmasıyla kısmen ihya edilmiş olur. Yatsı ve sabah namazının cemaatle kılınması da böyledir. Tabii ki gecenin çoğunu veya tamamını ibadetle ihya etmek çok daha güzeldir.

 

Cemâate katılma imkânı bulamayan kadınların, namazları vaktinde kılıp gecenin diğer amel ve âdabını kollamasıyla; namaz kılma imkanı olmayan mazeretli kimselerin de, ibâdet niyetiyle dinî eserler okuma, dinleme, tefekkür, dua, zikir ve tevbe gibi hallerle gecenin hakkını verip ondan bolca hissedar olmaları mümkündür.

 

Kadir gecesindeki sevaplar, bu gece açıktan bilinmese de bin aylık sevaba denktir. Ancak açıkça bilinseydi, bu gecenin günahları da bin aylık olurdu. Şu halde bundaki gizlilik büyük bir nimettir.

 


er-Râzî: Mefâtîhu’l Ğayb Beyrut 1990), 3/29; İbn Hacer: Fethu’l Bârî, 4/800; İsmail Hakkı: Rûhu’l- Beyan, 10/481; Hamdi Yazır: Hak Dini Kur’an Dili, 9/5982; Ali el-Karî: Mirkatü’l- Mefâtih (Beyrut 1996), 4/590.

Web Tasarımı ve Site Yönetimi : Murat ERGÜVEN

Copyright 2011 Kadir Gecesinin İhyası. YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazılar Yusuf ÖZCAN'ın telifi olup; bütün hakları varislerine aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal mevzuatın gerektirdiği hükümler uygulanır.
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free